Odwiedź nas również na:

Czas na rybę!

Dla większości osób karp kojarzy się ze świętami. Zachęcamy do wspólnego przełamania tego stereotypu wprowadzając do 5 restauracji z terenu Doliny Karpia Menu Regionalne oparte na daniach z karpia i innych ryb słodkowodnych.

Karp – ekologiczny, zdrowy i świeży

Karp znany jest w Polsce od 900 lat. Pierwsze hodowle na terenie południowej Polski zakładali cystersi. Hodowla karpia od tamtego czasu niewiele się zmieniła. Mimo upływu lat, karp nadal jest hodowany w gospodarstwach w sposób tradycyjny i ekologiczny.

Karp rośnie przez 3 lata (wyjątkiem jest karp zatorski) w stawach hodowlanych, najczęściej występujących na obszarach chronionych przyrodniczo (obszary NATURA 2000). Rośnie w naturalnym rytmie, bez antybiotyków i hormonów wzrostu. Odżywia się pokarmem występującym w stawach, a dokarmiany jest polskimi zbożami.

Karp należy do ryb średnio-tłustych i zawiera 4,2 tłuszczu w 100 g mięsa. Obok wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu mięso karpia jest doskonałym źródłem białka, węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Porcja 220 g mięsa karpia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na białko i witaminy!

Karp jest uniwersalną rybą, z której można wyczarować wiele smacznych, zdrowych i ciekawych potraw. W restauracjach z terenu Doliny Karpia takich jak: Karpik (Ośrodek Rekreacyjno – Wypoczynkowy w Graboszycach), Czeremcha (Hotel Radocza Active Spa), Resto (Połwieś), Revel (Zator) i Tarniówka (Osiek) znaleźć można Menu Regionalne, a w nim dania z karpia oraz innych ryb pochodzących z lokalnych gospodarstw. Ryby przyrządzane w tych restauracjach pochodzą z gospodarstw znajdujących się w odległości do 50 km co oznacza, że ryba zawsze jest świeża. W przeciwieństwie do importowanych ryb, które muszą przebyć długą drogę do hurtowni, sklepu i restauracji karpie „przypływają” w ciągu godziny.

Restauracje z Menu Regionalnym

Restauracja Karpik szczyci się karpiem wędzonym, który swój niepowtarzalny smak zawdzięcza autorskiej, tajemniczej recepturze. Karp przyrządzany jest na bieżąco na zamówienie Gości, a pochodzi z własnego łowiska. Oprócz karpia wędzonego szef kuchni poleca także karpia smażonego oraz karpia nacinanego z musem kalafiora.

Ulotka

Restauracja Czeremcha to eleganckie wnętrze i ciepła atmosfera gwarantowana przez fachową obsługę. Doskonała na kameralną kolację, rodzinny obiad, firmowy lunch czy przyjęcie okolicznościowe. Na Gości czeka prawdziwa uczta regionalnych smaków: zabielana zupa rybna z boczniakami i tłuczonymi ziemniakami, terrina z karpia na sałatce z jabłek i suszonych śliwek z pieczywem, pulpety z karpia na musie z marchwi z gratin ziemniaczanym, pstrąg na kaszotto buraczanym z warzywami z patelni.

Ulotka

Restauracja Resto to wyjątkowe miejsce dla każdej osoby poszukującej nowych doznań kulinarnych. Nowoczesna aranżacja sali w formie ogrodu zimowego jest fantastycznym uzupełnieniem do przepysznych dań. Dania rybne doskonale wpasowały się do karty dań i zaskoczą nawet najbardziej wymagających klientów: zupa rybna z kotlecikami z karpia, burger z karpia z orzechami, pieczeń rzymska z karpia z placuszkami rostii ryżowo-szpinakowymi, pstrąg faszerowany kaszą jaglaną i warzywami.

Ulotka

W przytulnym wnętrzu Restauracji Revel znaleźć można miłą atmosferę, sympatyczną obsługę, a przede wszystkim wyśmienite potrawy, zawsze świeże i smaczne. W swojej ofercie restauracja posiada Menu Doliny Karpia, które wyróżnione jest znakiem marki lokalnej Dolina Karpia, a w nim jedyną w Polsce pizzę z karpiem wędzonym. Inne wyśmienite dania, w których króluje karp to: karp królewski Revel panierowany lub soute, pierogi z karpiem wędzonym, karp zatorski na kwaśno.

Ulotka

Restauracja Tarniówka w szczególności dba o to, aby dania przygotowywać z produktów zdrowych, świeżych i ekologicznych. Na szczególną uwagę zasługują dania z ryb pochodzących z gospodarstw rybackich Doliny Karpia: pstrąg w ziołach z pieca, tołpyga pieczona oraz karp nacinany.

Ulotka

Czas na rybę to cykl szkoleń zorganizowanych przez Stowarzyszenie Dolina Karpia oraz Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna”. Dzięki szkoleniom w wybranych restauracjach na terenie województwa opolskiego i małopolskiego znalazły się wyjątkowe dania z karpia.