Odwiedź nas również na:

Ekomuzeum Doliny Karpia – Miejsca i Ludzie z pasją

Ekomuzeum to sieć atrakcji w terenie prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu.

Ekomuzeum Doliny Karpia zaprasza w ciekawe zakątki, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, poznać unikatową przyrodę, dowiedzieć się, na czym polega gospodarka stawowa oraz posmakować lokalnej kuchni, szczególnie potraw z wyjątkowych, hodowanych na miejscu ryb. Ekomuzeum to także okazja do spotkania z pasjonatami, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby ale też uczą jak można je zrobić samemu.

Ekomuzeum tworzone jest przez niezwykłych ludzi, którzy dzielą się swoimi pasjami do wikliniarstwa, pszczelarstwa, malarstwa, gotowania czy historii. Ekomuzeum to miejsca, które tętnią życiem. Ich gospodarze zapraszają, aby odbyć niezwykłą przygodę. Przygodę tę można rozpocząć od zwiedzania muzeów i izb regionalnych oferujących żywe lekcje historii regionu. Z kolei liczne na tym obszarze gospodarstwa rybackie oferują wycieczki, podczas których można zapoznać się z historią produkcji rybackiej, specyfiką ryb słodkowodnych, a także ze zrównoważonym gospodarowaniem na obszarze NATURA 2000. Dla miłośników sportu idealne będą spływy kajakowe i wycieczki galarem, które pozwalają zobaczyć Dolinę Karpia z innej perspektywy. Aby poznać naturę Doliny Karpia z bliska i zobaczyć na własne oczy rzadko spotykane gatunki ptaków wystarczy wybrać się na wycieczkę ornitologiczną po kompleksie stawowym Przeręb. Ekomuzeum posiada również bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Wśród licznych warsztatów, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób, które chcą poczuć się jak prawdziwy pszczelarz i spróbować miodu prosto z ula idealne będą warsztaty pszczelarskie. Dla fanów słodkości warsztaty lodowe lub z produkcji Krówki Zatorskiej. Sekrety smaków z Doliny Karpia można poznać na warsztatach z filetowania karpia lub z wyrobu pizzy. Dzieci i dorosłych, którzy chcą poczuć magię tworzenia zapraszamy na warsztaty artystyczne (bibułkarskie, koronkarskie, ceramiczno – garncarskie, wikliniarskie, tworzenia bransoletek, ozdabiania drewnianego karpia, malowania na bawełnianych torbach i wiele innych). Każdy stworzony przedmiot uczestnicy mogą zabrać ze sobą jako pamiątkę z Doliny Karpia. Na sam koniec polecamy odwiedzić galerię sztuki i zobaczyć twórczość okolicznych artystów.

Wszystkie miejsca i ich oferty dostępne są na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl oraz na www.dolinakarpia.eu

Zapraszamy do Ekomuzeum Doliny Karpia!