Odwiedź nas również na:

Ile pszczół jest w ulu?

Czy wiesz, że ilość pszczół zależy od pory roku?

W lecie w przeciętnym ulu potrafi być około 50-80 tysięcy pszczół, a w okresie zimy tylko 20 tysięcy. Jak to się dzieje, że im bliżej zimy tym mniejsza ilość pszczół? Zaraz wszystko Ci opowiem.
Zacznijmy od początku. Życie w ulu jest ściśle uporządkowane, każdy ma tutaj swojej miejsce i zadanie. Każdy RÓJ czyli rodzina pszczela składa się z jednej KRÓLOWEJ matki, kilkudziesięciu tysięcy ROBOTNIC oraz kilku tysięcy TRUTNI. W ciepłym okresie (wiosna/lato) matka pszczela intensywnie czerwi czyli składa jajeczka – dziennie około 2 tysiące. Z komórek wygryzają się nowe pszczoły – rodzina zwiększają swoją liczebność. Pszczoły są gotowe na zbiory.

A jak to się dzieje, że liczba pszczół maleje?
W sierpniu robotnice wypędzają trutnie z ula, ponieważ spełniły swoją rolę i nie są im już potrzebne… Trutnie stanowiłyby tylko niepotrzebny balast, który trzeba byłoby karmić w zimie i dzielić się z nimi zapasami. Ponad to, kiedy nadchodzą chłodniejsze dni matka przestaje czerwić. Robotnice, które wylęgną się jesienią żyją, aż do wiosny. W zimie w ulu znajdują się tylko samice czyli Królowa i Robotnice.

Chcesz więcej dowiedzieć się o miodach, pszczelej rodzinie i produktach przez nią wytwarzanych? Wejdź na nazastawiu.pl

 

Katarzyna Kasperczyk
Pasieka na Zastawiu