Odwiedź nas również na:

Nordic Walking w Gminie Przeciszów

Gminny Kompleks Tras Nordic Walking w Gminie Przeciszów

Gminny Kompleks Tras Nordic Walking w Gminie Przeciszów to 3 różnorodne trasy: zielona, czerwona oraz czarna.

Nordic Walking Park Przeciszów to blisko 30 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nordic walkingiem, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym. Trasy zlokalizowane są na terenie gminy Przeciszów. Nordic Walking Park Przeciszów stanowi sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to tym samym dowolne wydłużanie, skracanie lub zmianę kierunku marszu. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami, zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami rekreacji nordic walking. Zawierają ponadto szczegółowe mapy, ogólne informacje na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych nordic walkingu. Na tablicach zamieszczone zostały również informacje o podstawowych ćwiczeniach fizycznych, umożliwiających wykonanie rozgrzewki, wzmocnienie mięśni oraz ćwiczeń rozciągających. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, biegaczy czy narciarzy biegowych.

Trasa zielona – łagodna i niewymagająca dużego wysiłku trasa, zlokalizowana w Przeciszowie. Oznakowana kolorem zielonym 4,5 km pętla posiada części wspólne zarówno z trasą czarną, jak i czerwoną. W zdecydowanej większości szlak poprowadzono drogami asfaltowymi, z wyjątkiem kilkusetmetrowego odcinka polnej drogi. Po wykonaniu rozgrzewki, z parkingu przy Urzędzie Gminy ruszamy na trasę. Początkowo szlak pokrywa się z czarną pętlą. Przechodzimy koło Urzędu Gminy, przecinamy drogę krajową nr 44 i ul. Długą, maszerujemy pomiędzy zabudowaniami Przeciszowa. Mijając pozostałości zabudowań podworskich z II połowy XIX wieku, dochodzimy do punktu pomiaru tętna. 100 m dalej dochodzimy do drogi nr 949, gdzie czarny szlak skręca w prawo, a my chodnikiem maszerujemy w lewo. Zachowując szczególną ostrożność, ponownie przekraczamy drogę krajową nr 44 i wzdłuż rzeki Bachórz dochodzimy do torów kolejowych. Po ich przekroczeniu łączymy się ze szlakiem czerwonym, skręcamy w lewo i po przejściu mostka na rz. Bachórz wchodzimy na polną drogę. Kilkaset metrów marszu po miękkim podłożu i dochodzimy do asfaltowej drogi. Skręcamy w lewo i po przekroczeniu torów kolejowych dochodzimy do parkingu przy Urzędzie Gminy.

Trasa czerwona – interesująca trasa rekomendowana szczególnie jako jednostka regularnego treningu nordic walking. Poprowadzona asfaltowymi drogami, polnymi bitymi traktami oraz leśnymi duktami. Początkowo trasa pokrywa się z zielonym szlakiem. Po przejściu mostka na rzece Bachórz dochodzimy do rozwidlenia szlaków. W prawo odchodzi trasa zielona, a my idziemy w lewo. Po kolejnych 500 m dochodzimy do punktu, w którym trasa rozwidla się, przybierając formę pętli. Za znakami szlaku maszerujemy na przemian asfaltową i gruntową nawierzchnią. Okrążając zabudowania Rybackiego Zakładu Doświadczalnego, na moment łączymy się z bliźniaczą trasą czerwoną z Zatora. Maszerujemy asfaltowym dywanikiem i pomiędzy zabudowaniami wsi Las dochodzimy do kapliczki Matki Boskiej Fatimskiej. Ufundowali ją myśliwi w podziękowaniu za cudowne ocalenie z nurtów Wisły. Następnie przyjemną leśną drogą okrążamy rezerwat Przeciszów, na wyjściu którego czeka na nas tablica z ćwiczeniami. Po ich wykonaniu, pomiędzy zabudowaniami przysiółka Podlesie, asfaltową drogą dochodzimy do punktu rozwidlenia, gdzie spinamy pętlę. Skręcamy w prawo i po pokonaniu kilometrowego odcinka dochodzimy do parkingu przy Urzędzie Gminy – miejsca naszego startu.

Trasa czarna – najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park Przeciszów 14 km pętla oznakowana kolorem czarnym. Całość trasy poprowadzona jest drogami o asfaltowej nawierzchni. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasą zieloną, aby po dojściu do drogi nr 949 i skręcie w prawo rozdzielić się. Pomaszerujemy teraz długim, prostym odcinkiem i po pokonaniu blisko 2 km trasy, za znakami skręcamy w prawo. Za moment dochodzimy do leśnego uroczyska – „Bażantarni”. Jest to pamiątka po hodowli bażantów, którą w tym miejscu w 1845 roku założył Maurycy Wąsowicz – uczestnik powstania styczniowego. Zlokalizowana tu tablica z ćwiczeniami pomoże w sprawnym ich przeprowadzeniu. Ruszamy dalej i dochodzimy do rozstaju dróg. W lewo odchodzi droga do Zatora, a nasza trasa skręca w prawo. Asfaltowym dywanikiem, malowniczo wijącym się wśród pól, dochodzimy do wsi Piotrowice. Jeszcze tylko kilka kilometrów marszu i mijając Stawy Przeciszów, dochodzimy do parkingu przy Urzędzie Gminy, kończąc naszą wędrówkę.

Charakterystyka atrakcji turystycznej/oferty edukacyjnej

  • przyjazna dla rodzin z dziećmi
  • na wolnym powietrzu
  • kontakt ze społecznością lokalną

Galeria

Kontakt

Cena

Wstęp bezpłatny

Adres