Odwiedź nas również na:

Nordic Walking w Gminie Zator

Gminny Kompleks Tras Nordic Walking w Gminie Zator

Gminny Kompleks Tras Nordic Walking w Gminie Zator to 3 różnorodne trasy: zielona, czerwona oraz czarna.

Nordic Walking Park Zator to 37 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nordic walkingiem, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym. Trasy zlokalizowane są na terenie miasta i gminy Zator. Nordic Walking Park Zator stanowi sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to tym samym dowolne wydłużanie, skracanie lub zmianę kierunku marszu. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami, zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami rekreacji nordic walking. Zawierają ponadto szczegółowe mapy, ogólne informacje na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych nordic walkingu. Na tablicach zamieszczone zostały również informacje o podstawowych ćwiczeniach fizycznych, umożliwiających wykonanie rozgrzewki, wzmocnienie mięśni oraz ćwiczeń rozciągających. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, biegaczy czy narciarzy biegowych.

Trasa zielona – to łatwa i przyjemna trasa, poprowadzona na południe od Zatora, kształtem przypominająca okulary. Wyjście na trasę zlokalizowano na parkingu przy stadionie sportowym w Zatorze. Po wykonaniu rozgrzewki i pokonaniu 100-metrowego asfaltowego odcinka, mijając Park Rozrywki Zatorland skręcamy w lewo. Za znakami szlaku wchodzimy do lasu. Wyboistą gruntową drogą, po pokonaniu kilkuset metrów, dochodzimy do zbiornika pożwirowego Szczupak. Maszerując doskonałej jakości bitą drogą, wchodzimy pomiędzy zabudowania Trzebieńczyc, przysiółek Łęg i na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Dochodzimy do punktu pomiaru tętna, po zmonitorowaniu którego skręcamy w prawo, w kierunku widocznego w oddali zbiornika wodnego. Pomiędzy drzewami dochodzimy do zbiornika pożwirowego Tęczak, który obchodzimy dookoła. Na uwagę zasługuje tu doskonale przygotowana infrastruktura wędkarska (stanowiska wędkarskie, wiaty). Wracając w kierunku Zatora, dochodzimy do tablicy ćwiczeń, usytuowanej na malowniczym cyplu nad zbiornikiem Szczupak. Jeszcze tylko kilkaset metrów marszu i po pokonaniu 6,5 km dochodzimy do parkingu przy stadionie, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

Trasa czerwona – ciekawa trasa przeznaczona zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych maszerów. Początkowo trasa prowadzi promenadą wzdłuż zbiornika piastowskiego, na którym zlokalizowany jest Park Mitologiczny. Po kilkuset metrach wchodzimy na alejki parku miejskiego w Zatorze u podnóża zatorskiego zamku. Następnie ulicą Zamkową dochodzimy do drogi krajowej nr 44, którą przecinamy, przechodzimy pod wiaduktem kolejowym i wchodzimy do Podolsza w ulicę Nad Skawą. Gruntową drogą, wzdłuż rzeki Skawy, dochodzimy do stadionu sportowego LKS Skawa w Podolszu, przy której zlokalizowano tablicę z ćwiczeniami. Okrążamy stadion i ulicą Chrzanowską, wzdłuż drogi nr 781, maszerujemy chodnikiem. Za znakami szlaku, ulicą Zieloną dochodzimy do kompleksu Stawów Przeręb. Maszerujemy groblą wzdłuż stawu Leliwa. Ten fragment trasy pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną „Maurycy”. Piękną aleją wśród starych drzew, dochodzimy do asfaltowej drogi, gdzie zlokalizowany jest punkt wspólny dla tras w Zatorze i Przeciszowie. W prawo odchodzi trasa do Przeciszowa, a my skręcamy w lewo. Maszerując groblami, dochodzimy do zabudowań Podolsza, gdzie zamykamy pętlę i dobrze znanym szlakiem wracamy do punktu wyjścia.

Trasa czarna – najdłuższa z wchodzących w skład Nordic Walking Park Zator, ponad 17-kilometrowa, trasa oznakowana kolorem czarnym. Na trasę ruszamy spod stadionu LKS Zatorzanka. Początkowo jej przebieg pokrywa się z trasą zieloną. Za zbiornikiem Tęczak, skręcamy w prawo i po kilkuset metrach przechodzimy przez most na rzece Wieprzówce. Od tego momentu szlak poprowadzony jest po asfaltowej drodze. Mijamy jaz w Grodzisku na rzece Skawie i po przekroczeniu torów kolejowych, wąską drogą https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/chodzenie-i-nordic-walking pniemy się w górę. Zostawiamy za sobą ostatnie zabudowania Grodziska i leśnymi drogami dochodzimy do punktu widokowego. Maszerujemy przez las i w malowniczym wąwozie ponownie wchodzimy na asfalt. Przechodzimy przez miejscowości Laskowa (źródełko przy drodze) i Palczowice. Tu przekraczamy drogę nr 44 oraz tory kolejowe – w obu miejscach należy zachować szczególną ostrożność. W Palczowicach mijamy zabytkowy drewniano-murowany kościół z 1894 roku. Fragmentem asfaltowej szosy dochodzimy do kompleksu trzech stawów – doskonałego miejsca na wypoczynek z wędką. Obchodzimy największy ze zbiorników w Podolszu i poruszając się międzywałem po przekroczeniu mostu na Skawie, łączymy się z czerwonym szlakiem. Skręcamy w lewo i za znakami trasy, promenadą przy Parku Mitologicznym na Wodzie, spinamy pętlę, kończąc naszą wędrówkę.

Wskazówki dla osób uprawiających Nordic Walking

Charakterystyka atrakcji turystycznej/oferty edukacyjnej

  • przyjazna dla rodzin z dziećmi
  • na wolnym powietrzu
  • kontakt ze społecznością lokalną

Galeria

Kontakt

Cena

Wstęp bezpłatny

Adres